Cv çeşitleri nelerdir?

Kişilerin deneyimlerinin, eğitim bilgilerinin ve kariyer hedeflerinin düzenli bir şekilde yazıldığı tüm bilgilerin geneline CV denilmektedir. CV’lerin birçok farklı türü vardır. Bu nedenle özgeçmiş hazırlamak istiyorsanız seçtiğiniz herhangi bir CV türü ile bunu başarabilirsiniz.

CV’nizi dikkat çekici yapan; rengi, sunumu ya da CV’nin görseli değildir. Tamamen size uygun bir CV çeşidi seçerek bunun içini doldurmanız gerekmektedir. Özellikle anlatım diliniz anlaşılır ve net olmalıdır. Bunların yanı sıra CV’nizi 2 sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

CV türünüzü seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken noktalarda mevcuttur. Fotoğrafınızın mutlaka olması gerekmektedir. Anlatım diliniz ciddi olmalı ve yetkinlikleriniz, referanslarınız, sertifikalarınız mutlaka CV’nizde yer almalıdır. Bu nedenle CV türünü seçerek CV hazırlama süreciniz bitmemiş olacaktır. Seçilebilecek CV türleri ise aşağıdaki gibidir.

1. Kronolojik CV

CV hazırlayan herkes tarafından çoğunlukla bu CV kullanılmaktadır ve anlaşılması da kolay bir CV türüdür. Eğitiminizden deneyimlerinize kadar olan süreçler kronolojik bir sıra halinde yazılmaktadır. Kronolojik CV’nin tek dezavantajı ise birçok işe girip çıkmış insanlarda kötü bir izlenim yaratabilmektedir. Genellikle neden bu kadar iş değiştirmiş ve neden bir iş yerinde en az 2 sene çalışmamış gibi sorular akla gelmektedir. Kronolojik CV’de kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır. Doğrudan kronolojik CV ve ters kronolojil CV. Doğrudan olanda eskiden yeniye göre sıralama olurken; ters CV’de yeniden eskiye göre sıralama yapılmaktadır. Sizde istediğiniz kronolojik CV’e göre özgemişinizi hazırlayabilirsiniz.

2. Fonksiyonel veya tematik CV

Fonsiyonel veya tematik CV’de en önemli nokta deneyimlerin ön plana çıkarılmasıdır. Başarılı olduğunuz işleri ön plana çıkararak CV’nizi bu türde hazırlayabilirsiniz. Tabi bu CV türü yeni başlayanlar için geçerli değildir. Deneyimli olan ve senelerce çalışmış insanlar için geçerli bir CV türüdür.

3. Bileşik veya karışık CV

Hem kronolojik hem de fonksiyonel CV’nin birleşimi olarak düşünebilirsiniz. Başarılarınızı ön plana çıkararak deneyimlerinizi kronolojik olarak hazırlayabilirsiniz.

4. Yetkinliklere odaklı CV

Yetkinlikler çoğu şirket için oldukça önemlidir. Örneğin; grafik tasarımı okuduysanız ve bu tür işlere başvuru yapacaksanız; yetkinliklerinize bildiğiniz photoshop programlarını yazmalısınız. Başka bir örnek vermek gerekirse turizm sektöründe iş arıyorsanız; önceki işyerinizde çalıştığınız ve bildiğiniz turizm sistemini yetkinliklerinize yazmanız gerekmektedir. Yetkinliklerin yazımı bu nedenle çok önemlidir. Eğer bildiğiniz ve size artı puan kazandıracak bir yetkinliğiniz varsa bu kesinlikle CV’de olmalıdır. Genellikle herkes tarafından yazılan yetkinlikler ise; 10 parmak klavye, HTML ve Microsoft Office programlarının kullanımı olarak bilinmektedir.

5. Yaratıcı CV

Yaratıcı CV hazırlamak kişinin kendiyle de alakalıdır. Örnek vermek gerekirse; Facebook’a iş başvurusu yapan bir kişi CV’ni tamamen Facebook profili olarak hazırlayıp bu şekilde işe girmeyi başarmıştır. Sizde başvuru yaptığınız yere göre hazırlayıp o işi ne kadar istediğinizi gösterebilirsiniz.

6. Video CV

Sosyal medya platformları ile birlikte CV’lerde de değişiklikler oluşmaktadır. Bu nedenle video CV çekerek kendinizi daha iyi ve daha farklı ifade edebilirsiniz. Çoğu insan sadece kağıda dayalı CV hazırlarken siz görüntünüzle birlikte insanları şaşırtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir