CV’de hazırlarken noktalama işaretlerinin önemi!

CV hazırlarken noktalama işaretleri neden önemlidir?

İş hayatına başlangıç aşamasında hazırladığınız özgeçmişinizde öncelikle anlam bütünlüğüne, sade, kısa ve net olmasına dikkat ediyorsunuz fakat noktalama işaretlerini göz ardı ediyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. İnsan kaynakları departmanları ve firmaların işe alım süresindeki yetkilileri artık noktalama işaretlerine de dikkat etmektedir. Bunun nedeni ise Türkçe’nin ne kadar düzenli kullanılıp kullanılmadığıyla ilgilidir. Özellikle çoğu iş yerinde mail yoluyla yazışmalar yapılmaktadır ve maillerde konulmayan noktalama işaretleri cümlenin gidişatını etkilemektedir.

Cv hazırlarken anlam bütünlüğü ve kısa olması tabi ki önemlidir fakat noktalama işaretleri de bir o kadar önemli olduğu için öncelikle dikkat etmeniz gereken bir konudur. Eğer başvurduğunuz pozisyon editörlük gibi bir meslekse en çok sizin dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüm iş dalları içinde geçerli olduğu için öncelikli konulardan biri olarak bilinmektedir.

Noktalama işaretlerine dikkat ederken özgeçmişinizde yer alacak olan konuları da atlamamanız gerekmektedir. Eğitim bilgileriniz, fotoğrafınız, deneyimleriniz, referanslarınız, yetkinlikleriniz, yabancı dilleriniz, sertifikalarınız ve kariyet hedefiniz gibi önemli konuları da noktalama işaretlerine dikkat ederek yazmalısınız. Eğer noktalama işaretine dikkat etmezseniz anlatmak istediğiniz bir cümleyi karşı taraf farklı anlayabilir bu nedenle de negatif bir izlenim oluşturmuş olursunuz. Hem noktalama işaretlerine dikkat etmediğiniz için hem de yazdığınız cümle de farklı bir anlam çıktığı için size eksi puan olarak dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir