KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne olur

KYK borcumu Ödemezsem ne olur?

İşsizler, askere gidecek olanlar, lisans eğitimine ara vermeden yüksek lisansa başlayacak öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir. Eğer bu durumlardan hiçbiri geçerli değilse ve ödeme gerçekleştirilemiyorsa bu durumda günlük gecikme zammı uygulanır.

Gecikme zammıyla beraber borç şu şekilde hesaplanır: Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyenler;

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, vergi dairesine aktarılmaktadır. Ziraat Bankası üzerinden yapılan bütün ödemeler sisteme işlenmiş olup, öğrencilerimizin borçlarından düşürülerek kalan borçları vergi dairesine aktarılmaya başlanmıştır. Vergi dairesine devredilen borçlara ait sorgulama, ödeme gibi işlemleri devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından İnternet Vergi Dairesi’nden yapabilirsiniz.

Vergi dairesine yönlendirildiğini nasıl anlarım diye endişelenmeyin. Eğer yönlendirilme yapıldıysa KYK Ziraat Bankası ödeme sayfasına girdiğinizde “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” uyarısıyla karşılaşacaksınız.

BORÇ   GECİKME DURUMU BORÇ   ÖDEME YERİ
Gecikme   Yok Ziraat   Bankası
En   fazla bir taksit aksatması Ziraat   Bankası
İki   veya daha fazla taksiti düzenli ödemeyenler İnternet   Vergi Dairesi
Hiç   ödeme yapmayanlar İnternet   Vergi Dairesi

KYK borcum vergi idaresine yönlendirildiğinde ödemeyi nasıl yaparım?

Vergi dairesine yönlendirilen borçlar Ziraat Bankasından ödenememektedir. https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=kykodeme bu siteden istenen bilgileri girdikten sonra ödemek istediğiniz ücret dönemini işaretleyip tüm kredi kartları ve banka kartları ile ödemenizi yapabilirsiniz.

KYK borçları ne zaman ödenmeye başlıyor?

Öğrenci, öğrenim kredisi borcunu, devam ettiği öğrenim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde öder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir